Ефектът на кафето върху нивата на калций

За вградените кафемашини

Кафето е източник на енергия, добро настроение и редица витамини и минерали. Но тази вкусна, здравословна напитка има и отрицателни свойства. Например, кафето извлича калций, който е необходим за нормалното функциониране на опорно-двигателния апарат. Как и защо възниква това явление и колко опасно е, ще научите от нашия преглед.

Кафе и калциев метаболизъм
Отделна област на науката изучава храненето и механизмите на влиянието на храните върху човешкото тяло. Според изследвания прекомерната консумация на кафе може да доведе до дефицит на калций. Нека се опитаме да опишем сложния механизъм на химичните реакции на разбираем език.

И така, след чаша кафе в тялото се стартират следните процеси:

Има промяна в естествения киселинно-алкален баланс и нивото на pH в стомашната среда се повишава. Поради повишеното съдържание на киселина започва да се отделя калций, за да компенсира липсата на микроелементи. Веднъж попаднал в кисела среда, Ca вече не се абсорбира обратно, а напуска тялото по естествен път. По този начин кафето извлича калций от костите и освен това пречи на усвояването му.

Кофеинът провокира отделянето на адреналин, което кара клетките да се нуждаят от допълнителен калций. След като се сблъска с дефицит на това вещество в кръвта, тялото започва да го изтегля от костната тъкан. Освен това кафето стимулира отделянето на друг хормон – хистамин. Повишените нива на хистамин причиняват екскреция (в урината) на магнезий. А магнезият спомага за по-доброто усвояване на калция.
Известно, доказано свойство на ободряващата напитка е силното диуретично действие. Честото уриниране води до факта, че калцият, заедно с други ценни елементи, излиза, почти без да има време да се абсорбира.

Заключение: Кофеинът причинява неестествена хормонална активност и киселинно-алкален дисбаланс. В резултат на това кафето извлича калций от човешкото тяло и предотвратява усвояването на макронутриента в стомашно-чревния тракт.

Признаци и опасности от калциев дефицит
В допълнение към костната тъкан, калцият е необходим за нормалното функциониране на много органи и системи. Веществото е отговорно за състоянието на зъбите, кръвното налягане и сърдечната честота, мускулната функция и отстраняването на лошия холестерол. И това не е пълният списък на „безпокойствата“ на калция.
Средно дневната доза Ca за възрастни под 50 години трябва да бъде 1200 mg, след 50 години – 1000 mg.

Липсата на вещество може да се изрази чрез следните симптоми:

потъмняване или пожълтяване на емайла, чупливост на зъбите;
болка в ставите, костите;
крехкост на костната тъкан;
мускулни крампи;
нервна възбуда, нарушение на съня;
суха кожа;
влошаване на структурата на ноктите;
косопад;

Ако се появят такива признаци, трябва незабавно да се консултирате с лекар. Обикновено проблемът се решава с прием на комплекс от витамини и минерали, предписан от специалист.

Лекарите са установили пряка връзка между прекомерната консумация на кафе и остеопорозата. Жените над 40 години са особено податливи на това заболяване. А хората с недостиг на калций имат почти три пъти по-висок риск от развитие на рак на дебелото черво или панкреаса.

Възможно ли е да се компенсира „измитият“ макроелемент?
Въпреки зловещите предупреждения, кафето и калцият могат да съществуват мирно.

Една чаша ароматна напитка „поема” около 40 мг от важен макроелемент. Тоест, три чаши кафе на ден са минус 120 mg Ca.

Когато калцият и други микро- и макроелементи на човек са нормални, такива загуби не са критични. Не всички любители на кафе обаче са ограничени от допустимата граница на сервиране. Ако освен това човек се храни лошо, яде храни с преобладаване на киселини и насърчава отделянето на соли, такава диета застрашава развитието на сериозни заболявания.


Човешкото тяло се справя отлично с регулирането на концентрацията и правилното разпределение на жизненоважни елементи. За да поддържате баланса, просто трябва да ядете храни, съдържащи калций, както и вещества, които насърчават неговото разпределение.

Списък на продуктите, които ще помогнат за компенсиране на дефицита на калций:

извара, сирена;
зеле;
броколи;
зеленчуци (целина, градински чай, магданоз, копър, мащерка);
плодове (киви, смокини);
чесън;
боб;
ряпа;
лук;
ядки (лешници, бадеми);
сушени плодове (сушени кайсии, фурми, стафиди);
риба, морски дарове.

Някои от изброените продукти доставят самия калций, а други помагат на червата да го „изтеглят“.

Не трябва да компенсирате отмитите макронутриенти , като добавяте мляко към кафето си . Казеинът, съдържащ се в млякото, е много неблагоприятен за възрастен. Големи количества от него могат да причинят храносмилателни проблеми и запушени кръвоносни съдове.

За да изгладите негативния ефект от любимата си напитка, можете да добавите резен лимон , щипка куркума или няколко резена пресен корен от джинджифил .

Нездравословното хранене е много по-опасно за организма от твърде много кафе. Трябва да се храните правилно, да разнообразите менюто си със здравословни храни, богати на витамини и минерали. Слънцето и чистият въздух също трябва да станат задължителна част от вашето ежедневие. След това можете да се насладите на любимата си напитка, без да се притеснявате за здравето си.

Оцени статията
( No ratings yet )
Кафемашини за вграждане