Откакто съществува тази напитка, хората не са престанали да измъчват въображението си, за да направят методите за приготвяне на кафе още по-изискани.
Не се задоволяват просто с разбъркване на смляно кафе във вряща вода, находчивите изобретатели успяват да създадат голямо разнообразие от различни устройства за приготвяне на кафе: капкообразуватели и филтри, перколатори и устройства, в които кафето се приготвя под налягане и кой знае какво още. Турско
кафе (ориенталски)Един от най-разпространените методи за приготвяне на кафе днес. Популярността му се обяснява с факта, че не изисква скъпо оборудване. Турци и керемиди стигат. За да приготвите напитката, трябва да използвате много фино смляно кафе, почти на прах. Първо, финото смилане ще гарантира обилно разпенване, и второ, основата няма да скърца по зъбите. Кафето се приготвя в специален метален съд с дълга дръжка, наречен джезве. Следователно турското кафе се приготвя или на слаб огън, или в идеалния случай върху горещ пясък.
Френска преса (кафетерия)Представлява стъклен цилиндър от топлоспестяващо стъкло с подвижно бутало вътре. Процедурата за приготвяне на кафе е изключително проста. Смляното кафе се залива с гореща вода и се затваря с капак, без да се спуска буталото. След 4-6 минути френската преса се спуска – и кафето е готово за пиене.
Капкова кафеварка (филтрация)Вряща вода се налива върху смляно кафе, поставено във филтър (хартия за еднократна употреба или постоянен найлон), а готовата напитка изтича на тънка струйка в стъклена колба. Вкусът на напитката (наричана още „американско кафе“) винаги ще прилича на „дежурното“ кафе на работа и по принцип е невъзможно да се постигне вкусът и цвета на нормалното черно кафе в капкова кафемашина.
ЕспресоНай-модерният метод за приготвяне на кафе днес. Същността на метода е варене на пресовано смляно кафе със смес пара-вода. Еспресото се приготвя при температура под точката на кипене на водата (92-96) и под специално налягане от 15 бара, което позволява всички полезни вещества, съдържащи се в кафеените зърна, да се прехвърлят в напитката. Предимствата на този метод на приготвяне са висока скорост, по-малко консумация на кафе и отлични вкусови характеристики на напитката. Най-строгите изисквания се налагат върху качеството на напитката и технологията за приготвяне на истинско еспресо, но как да се определи, че кафето е правилно? Вкусът и цветът, както знаете… Правилно приготвеното еспресо има характерни външни белези и на първо място е кафеникаво-орехова, плътна пяна. Такава пяна трябва да издържа на зърна захар, изсипана върху нея (разбира се, не от лъжица, а сякаш осолявате продукта). Кремът не трябва да е тъмнокафяв, бледо оцветен или напълно отсъстващ – това означава, че кафето е преварено или съответно недостатъчно. Първото е възможно поради твърде финото смилане и твърде много кафе на доза, второто поради твърде грубото смилане.
Капучино
Еспресото и капучиното, изобретени в Италия, сега са водещи в света по отношение на тяхното разпространение. Еспресото е основата на капучиното. Капучино е кафе еспресо, върху което е изложено мляко, разбито в буйна пореста пяна. Млякото (за предпочитане частично обезмаслено) се налива в кана, в която се поставя тръба за пара, а копчето за пара се включва едва след като дюзата му се потопи точно под повърхността на млякото. Когато млякото започне да клокочи и да клокочи под въздействието на парата, съдът трябва да се движи равномерно, за да не се развали млякото, като дюзата винаги трябва да е точно под повърхността на млякото. Целта на тази сложна процедура е да газира млякото, да го доведе до консистенция на бита сметана и да предотврати загарянето му. Капучино трябва да се излива в топли чаши, в противен случай пяната ще изчезне. Обикновено, за да запазят чашите топли, те се поставят обърнати върху еспресо машината. Получената млечна маса на пяна се прехвърля внимателно върху кафето в чаша, така че пяната да лежи върху кафето. Малко количество от останалото мляко също се изсипва в чашата. Чудесно капучино е готово.