Най-популярният вид кафе е арабика. Въпреки това, често се смесва с робуста, което ви позволява да промените качеството на готовата напитка. Тези 2 вида кафе на зърна се различават по вкус, аромат, сила, цена и редица други критерии. Какво точно? Разберете от нашия преглед.
Външен вид, състав и вкус на зърната
Ясна разлика между двата сорта е формата на зърната. При арабиката са продълговати и доста големи, а след изпичане потъмняват равномерно. Зърната Робуста са кръгли и по-малки по размер. По време на печенето те променят цвета си неравномерно – остават области, които са видимо по-светли.
С прости думи, разликата между арабика и робуста е следната: първата е кисела, втората е по-силна и леко горчива. И двете имат различен аромат. В същото време Арабика има много разновидности:
Бразилският е най-често срещаният, но вкусът му е селски, без богатство на нюанси;
Индийски (Майсор) – неговата особеност се крие в киселостта на виното;
Йемен (Arabien Mocha) – произвежда напитка с вкус на шоколад;
Зимбабвийско (Zimbabwe AA Salimba) – с лека киселинност и горчивина, както и плодов послевкус;
гватемалски – силен, със специален аромат;
Кенийският е един от най-добрите в света, има подчертана киселинност, в послевкуса се усещат нотки на горски плодове, лимонова трева и бергамот.
Разликата във вкуса се дължи на химичния състав. Така робуста е по-силна от арабика, има високо съдържание на кофеин (3%), хлорогенна киселина и танини. Следователно готовата напитка ободрява добре, но е вискозна и доста горчива. Има малко етерични масла (8%), което обяснява слабата миризма и незапомнящ се послевкус без богатство на нюанси. Съдържанието на захар също е ниско (4-5%), което прави вкуса остър.
Разликата между арабика е, че съдържа по-малко кофеин (1-1,5%), въпреки факта, че съдържа много повече етерични масла (18%). При изпичане освобождават и обгръщат зърната с филм, излъчващ наситен аромат. Друга разлика между двата сорта е, че арабиката съдържа 8% захар. Благодарение на него зърната потъмняват равномерно по време на печене, а вкусът на напитката става по-дълбок и деликатен – сладостта смекчава горчивината на кафето.
Условия на отглеждане
Основната разлика между кафеените зърна Robusta и Arabica са условията на отглеждане. Зърната арабика са зърна, които растат на вечнозелени дървета, чиято височина може да достигне 8-10 м. Не се допуска обаче да се издигат на повече от 3-5 м, за да е удобно да се събират плодовете. Те растат в екваториален климат, в това отношение няма разлика с другия сорт. Минималната надморска височина е 800 м над морското равнище, но най-вкусните и ароматни зърна узряват на 1500-2000 м надморска височина.
Кафеените дървета са уязвими, податливи на болести и чувствителни към температурни промени. Следователно те се нуждаят от благоприятен климат, неговите колебания нарушават крехката зона на комфорт, което се отразява негативно на реколтата. Уязвимостта се дължи на факта, че дърветата изискват кръстосано опрашване. Това причинява бърза инфекция и мутация.
Животновъдите успяха да разработят сортове като Бърбън, Типика, Марагоджип. Разликата е очевидна: дърветата са станали по-устойчиви на външни фактори, но плодовете са запазили вкуса си. Това обаче беше през ХХ век. Сега усилията на животновъдите са насочени към увеличаване на добивите и минимизиране на рисковете.
Робуста расте в същите региони като по-разпространения сорт. Разликата е, че в Колумбия, Коста Рика и редица други страни е забранено да се култивира поради опасност от кръстосване на видовете. За разлика от своите капризни колеги, тези дървета са непретенциозни.
Самото име на сорта означава „силен“. Това кафе лесно понася температурни колебания и влажност, отлични добиви се наблюдават в низини и долини, които не са подходящи за отглеждане на капризно кафе Арабика. За разлика от нея, робуста не е податлива на ръжда. Тази устойчивост се дължи на самоопрашване.
Арабиката е около 2 пъти по-скъпа от робуста, но разликата в цената може да бъде по-голяма, тъй като разходите за отглеждане на 1 кг такива зърна са много по-високи. Не е изненадващо, че фермерите все повече отглеждат хибридни сортове. Те са непретенциозни, така че ви позволяват да увеличите добивите и печалбите.
Характеристики на употреба
70% от общия световен пазар е зает от арабика, а 30% от робуста. Тази разлика се обяснява, наред с други неща, със значителни разлики в използването на тези сортове:
Арабика може да се продава в чиста форма. Възможно е 100% съдържание на зърна от един вид или комбинация от зърна, отглеждани в различни страни.
Горчивата и леко кисела робуста в натуралното кафе прави вкуса на напитката по-дълбок и силен и придава плътна пяна. Поради това почти никога не се използва като отделна разновидност, а се добавя към всички смеси за еспресо . В допълнение, цената на тези зърна е приблизително 2 пъти по-ниска, така че те правят продукта по-евтин.
Заради приятната си горчивина робуста често се използва за приготвяне на вкусни кулинарни смеси. Това е друга разлика между видовете кафе.
Робуста се използва за приготвяне на разтворимо кафе на гранули и прах. За разлика от другия сорт, той има по-слабо изразен аромат и е по-евтин.
Освен това се създават хибриди на базата на Робуста. Основната им разлика е подобреният вкус. Тези, които предпочитат по-силно кафе, използват такива хибриди за приготвяне на собствена напитка, без да се смесват с други кафеени зърна.
Смята се, че арабиката е по-добра от робуста, защото има по-богата вкусова палитра, аромат и състав. Въпреки това животновъдите неуморно провеждат експерименти и подобряват сортовите качества. Освен това трябва да вземете предвид разликите във вкуса на всички хора. Така че опитайте всякакви комбинации, за да намерите идеалната си смес от кафе.